Форми на обучение във Вечерно средно училище "Захари Стоянов" - Бургас през 2024 - 2025 учебна година
Формите на обучение във ВСУ „Захари Стоянов“ – Бургас през учебната 2024 – 2025 година са вечерна и самостоятелна.
Формата на обучение са избира от ученика при спазване на изисванията на ЗПУО;
- Вечерна форма на обучение
- Във вечерна форма форма може да се обучават само лица, навършили 16 години за придобиване основно и средно образование и / или за професионална квалификация.
- По изключение в училище може да се приемат и лица, навършили 14 години, които поради семейни или социални причини не могат да се обучават в дневна форма.
- Обучението във вечерна форма се провежда по училищен учебен план, разработен възоснова на съответния рамков учебен план за вечерна форма.
- Обучението във вечерна форма за ученици със специални образователни потребности може да се осъществява и по индивидуален учебен план, разработен възоснова на съответния рамков учебен план за вечерна форма.
- Във вечерната форма на обучение учениците се организират в паралелки и в групи.
- Вечерната форма на обучение са присъствени, като занятията се провеждат между 17.00 ч. и 22.00 ч. в учебните дни
- За записване или промяна на формата на обучение за конкретната учебна година ученикът подава заявление до директора на училището, а когато е непълнолетен, при условията на чл.ф12, ал. 2 от ЗПУО.
- Самостоятелна форма на обучение
- В самостоятелна форма могат да се обучават:
- Ученици в задължителна училищна възраст, които по здравословни причини, удостоверени с медицински документ, издаден от съответната лекарска комисия, определена в Закона за здравето, не могат да се обучават в дневна форма;
- Ученици в задължителна училищна възраст – по желание на ученика или родителя, по реда на чл. 12, ал. 2 от ЗПУО, след решение на експертна комисия, създадена към регионалното управление на образованието; за провеждане и организацията на самостоятелната форма на обучение за ученици по т. 4.2 в съответсвие с изискванията на ЗПУО се осъществява контрол на всеки учебен срок от експертна комисия към РУО. В комисия задължително участва представител на Агенция за социално ппопомагане. Редовните изпитни сесии за тези ученици се организират в края на всеки учебен срок. Ученици, които не са положили успешно в рамките на една учебна година два и повече изпита за определяне на годишна оценка по учебни предмети от УУП, продължават обучението си при спазване на изискванията на ЗПУО в друга форма на обучение, препоръчана от екипа за подкрепа на личностно развитие.
- Ученици с изявени дарби;
- Лица, навършили 16-годишна възраст; за тези случаи се допуска обучение за завършване на два класа в една година, ако са заявили това свое желание при подаване на заявление в /самостоятелна форма на обучение или за промяна формата на обучение ученикът подава заявление да директора на училището по реда на чл. 12, ал. 2 от ЗПУО/. Те полагат изпити за следващ клас само ако успешно са положили всички изпити, предвидени за завършване на предходния клас.
- Самостоятелна форма на обучение може да се организира за ученик, навършил 16 години, който постъпва за пръв път в училището (съгласно Наредба №10, чл.31, ал.2, т.2 – („лице, навършило 16 години, което постъпва за първи път в училище“);
- Учениците в самостоятелна форма на обучение при повтаряне на класа се явяват на изпити само по учебните предмети, по които имат оценка Слаб /2/ или не са се явили на поправителни изпити;
- Самостоятелна форма на обучение се организира за учениците, които пребивават в чужбина с цел работа за период по-голям от 3 месеца;
- Самостоятелната форма включва самостоятелна подготовка и изпити за определяне на годишни оценки по учебните предмети от училищния учебен план;
- При самостоятелна форма на обучение се прилага училищния учебен план за вечерна форма на обучение.
- При разллика в учебните планове се полагат приравнителни изпити след заповед на директора.
- Изпитите по учебните предмети от училищния учебен план за самостоятелна форма на обучение се провеждат в една редовна и една поправителна сесии.
- Заявлението за записване в самостоятелна форма на обучение може да се подаде и до 20 учебни дни преди изпитната сесия, определена в правилника за дейността на училището;
- Учениците, записани в самостоятелна форма на обучение са длъжни да посещават консултациите на учителите в рамките на утвърдения от директора график за консултации. Посетените консултации се отразяват в присъствена книга.
- За явяване на изпити учениците подават заявление до директора.
- Ученици в самостоятелна форма на обучение, които не са положили успешно изпитите за оформяне на годишна оценка в три последователни изпитни сесии се считат за отпаднали.
- Учениците, които желаят да се запишат в индивидуална, самостоятелна форма на обучение в паралелките, формирани при условията на държавния или допълнителния план прием, следва да отговарят на изискванията за участие в приема.
- За записване на ученика в индивидуална, самостоятелна форма на обучение директорът на училището издава заповед.
- Когато в училището е организирано обучение по чл.40а, ал.3 и 4, ученик, който се обучава в самостоятелна форма по ал.2, т.1-3, може по желание да наблюдава синхронен урок, без взаимодействиа с учителя и с останалите ученици.
- Лицето, определено за класен ръководител на учениците в самостоятелна форма, уведомява учениците за правилата на училището при организиране на дейностите през годината:
- - за насрочване на изпити през съответната изпитна сесия;
- -конспекти по всеки учебен предмет;
- Уведомяването се осъществява чрез електронна поща, вайбър-група, поставяне на видно място заповедта и графика на изпитите; публикуване на графика на сайта на училището.
- Промяна на формата на обучение
- Ученици, които се обучават във вечерна, самостоятелна и/или индивидуална форма на обучение, могат да променят формата си на обучение при условията и реда на ЗПУО след подадено писмено заявление до директора на училището.
- Промяната на формата на обучение се допуска и по време на учебната година, когато се преминава:
- От вечерна в индивидуална и самостоятелна форма на обучение;
- От вечерна в самостоятелна форма при разформироване на паралелка
- От дневна във вечерна форма на обучение
- От индивидуална по смисъла на чл.36, ал.2, т.1 и 3 от Наредба №10 от 01.09.2016 год. („1. ученици, които по здравословни причини, удостоверени с медицински документ, издаден от съответната експертна лекарска комисия, определена в Закона за здравето, не могат да се обучават в дневна, вечерна или комбинирана форма за повече от 30 последователни учебни дни;“ и „ 3. ученици с изявени дарби;“) към вечерна форма на обучение.
- За промяна формата на обучение директорът издава заповед.
Извън случаите по т.6.1. промяна на формата на обучение се разрешава от началника на РУО по подадено заявление от родител/настойника с изложен мотиви или по искане на директора на училището(доп. ДВ.бр.77 от 2017г) началникът на РУОв 10-дневен срок уведомява писмено заявителите по ал.4 за своето решени